Şirden maya nedir, faydaları nelerdir.

05/08/2020 0 Yorum

Son günlerde oldukça sık sorulan ve sağlıklı bir kahvaltının vazgeçilmezi olan peynir üretiminde kullanılan Şirden maya nedir, Şirden mayalı peynir neden daha sağlıklıdır sorularının cevaplarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. 

Peynir nasıl Yapılır

Doğal peynir yapımı, temel olarak peynir yapımcılarını, peynir yapmak için başlangıç kültürlerini satın almak yerine kendi başlangıç kültürlerini oluşturmalarını içeren bir süreci kapsar. Peynir yapmak, süt içindeki laktoz şekerini asitleştirmeyi ve laktik aside dönüştürmeyi içerir. Peynir yapımındaki bu önemli adım, sütü lor haline getirmeye yardımcı olur, peynirlere lezzet vermesine yardımcı olur ve peyniri uzun ömürlü ve yemek için güvenli hale getirir.  Bu işlem bakterilere, özellikle ‘laktik asit bakterilerine’ ihtiyaç duyar.

Ancak günümüzde peynir üreticilerinin büyük bir kısmı fırıncıların ekmek yapmak için maya alması gibi, peynir üreticileri de peynir yapmak için bakteri alıyorlar. Peynir üretim sürecinin başlangıcında sütün içine eklerler, böylece işlemin başlatılmasına yardımcı olurlar. Laktik asit bakterileri laboratuvarlarda bilim adamları tarafından yetiştirilir ve ‘başlangıç kültürü’ adı verilen poşetlerde satılır ve Süt daha sonra olması gerektiği gibi asitleşir ve bu tutarlı peynir sonuçları üretmeye yardımcı olur. Bu ‘kullanıma hazır başlangıç kültürünün’ mevcudiyeti, yüksek miktarlarda peynir üretimini geliştirdiği bir gerçektir.

Başlangıç kültürü’ terimi, sütün peynire dönüşümünü ‘başlatmak’ için özel olarak yetiştirilen bakterileri tanımlamak için kullanılır. Başlangıç kültürlerinin peynir yapımında kullanımı yüzlerce yıldır sürdürülmektedir. Bununla birlikte, son yıllarda, ilerleyen bilimsel bilgilerle, teknisyenler, sütün asitlendirilmesine yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış bakterilerin preparatlarını ve karışımlarını yaratarak belirli bakterileri üretme konusunda ustalaştılar. Başlangıç kültürü il olarak, eczacı Christian Hansen tarafından ticari bir ürün olarak geliştirildiği 1893’ten beri ticari olarak mevcuttur. Ve son zamanlarda tüm peynir üreticileri tarafından tamamen benimsenmiştir.

Peki Şirden mayalı peynir nedir

İlk başta belilrtmemiz gereken şu ki şirden maya binlerce yıldır kullanılan ve hayvansal kaynaklı enzimler içeren rennet veya rennin ismi verilen mayalardır; kimozin ve peptin isimli iki aktif bileşene sahiptir. 

Henüz anne sütünden kesilmemiş buzağı ve oğlakların anne sütünü sindirmeleri için salgıladıkları Rennet adında bir enzimden elde edilir. Henüz ot yemeye başlamamış Buzağı veya oğlakların midelerinin bir bölümü olan Şirden yada Şırdan denilen bölümden edilen ve peynir üretimi için en doğal ve sağlıklı mayanın bulunduğu yerdir.

Ancak Hayvanlar büyüdükçe bu enzim midelerinde azalır, tabi ki bu büyüme yetişkin hayvanlardan da şirden mayası elde edilmeyeceği anlamına gelmez. Şirden bölümü içerdiği enzimlere zarar vermeden temizlenip kurutulur, çeşitli işlemlerden geçtikten sonra sütün peynire dönüştürülmesi işleminde kullanılır.

Bugün peynir üretim sürecindeki bu geleneksel adım, endüstriyelleşme ile birlikte büyük oranda terk edilmiş durumdadır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, daha yüksek hacimde üretim yapmak ve maliyetleri düşürmek için geleneksel mayalar yerine starter kültürler tercih edilmektedir, bu kültürel mayalar her ne kadar sağlıklı gibi gözükse de bağırsaklarınızda bulunan bakteri florasına zarar verme ihtimali bulunmaktadır.

Kullanılan maya, peynirin lezzetini ve kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Geleneksel üretim şirden mayalı peynirler şirden mayası ile doğal fermantasyonla hazırlanır ve probiyotik özelliğe sahiptir. Şirden mayasının bağışıklık sistemini güçlendirdiği, sindirim enzimleri ve yararlı bakteriler açısından zengin ve bu nedenle bağırsak florasının korunmasına da yardımcı olduğu kesinlikle bilinmektedir.

Bu neden ile toplasepeti.com olarak sizlere sağladığımız peynirlerin % 90 na yakını şirden mayalı peynir olarak tedarik edilmektedir.

Yorum bırakın

0
SEPETİNİZ
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.