Neden Daha Sağlıklı Gıdalar Tüketmeliyiz

26/04/2021 0 Yorum

Sağlıklı bir gıda alımı tipik olarak, yağsız proteinler, kepekli tahıllar, sağlıklı yağlar ve birçok renkteki meyve ve sebzeler dahil olmak üzere tüm büyük gıda gruplarından besleyiciliği yoğun yiyecekleri içerir.

Sağlıklı beslenme aynı zamanda trans yağ, ilave tuz ve şeker içeren yiyecekleri daha besleyici seçeneklerle değiştirmek anlamına gelir. Sağlıklı bir diyet, güçlü kemikler, kalbi koruyan, hastalığın önlenmesi ve ruh sağlığının artırılması da dahil olmak üzere birçok sağlık yararları vardır. Bu makale sağlıklı bir diyetin en önemli 10 faydasına ve bunların arkasındaki kanıtları göstermektedir.

Kalp Sağlığı

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) raporuna göre kalp hastlığı ile ilgili ölümler dünyada ilk sırada yer almaktadır. Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, tüm Dünya’da büyüyen bir endişedir Bu durum kalp krizi , kalp yetmezliği ve felce yol açabilir. Bazı kaynaklar , fiziksel aktiviteyi artırmak ve sağlıklı beslenme gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile erken kalp hastalığı ve inme teşhisinin % 80’ine kadarını önlemenin mümkün olduğunu bildirmektedir.

İnsanların yediği yiyecekler kan basıncını düşürebilir ve kalplerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

DASH diyeti Güvenilir Kaynak, kalp için bol sağlıklı besinler içerir.

Program şunları önermektedir: Bol sebze, meyve ve tam tahıl yemek Yağsız veya az yağlı süt ürünleri, balık, kümes hayvanları, fasulye, kuruyemiş ve bitkisel yağların seçilmesi yağlı etler ve tam yağlı süt ürünleri gibi doymuş ve trans yağ alımını sınırlamak ilave şeker içeren içecekleri ve yiyecekleri sınırlandırmak sodyum alımını günde 2.300 miligramdan daha az ile sınırlamak – ideal olarak günde 1.500 mg – ve potasyum, magnezyum ve kalsiyum tüketimini artırmak Kalbi sağlıklı tutmak için yüksek lifli yiyeceklere önem vermek.

Belirli yağ türlerini sınırlamak kalp sağlığını da iyileştirebilir. Örneğin, trans yağların ortadan kaldırılması, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol seviyelerini düşürür . Bu tip kolesterol, arterlerde plak birikmesine neden olarak kalp krizi ve felç riskini artırır.

Azaltılmış Kanser Riski

Antioksidan içeren yiyecekler yemek, hücreleri hasardan koruyarak bir kişinin kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Vücuttaki serbest radikallerin varlığı kanser riskini artırır, ancak antioksidanlar, bu hastalığın olasılığını azaltmak için onları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Meyvelerde, sebzelerde, kuruyemişlerde ve baklagillerde bulunan birçok fitokimyasal madde, beta-karoten , likopen ve A, C ve E vitaminleri dahil olmak üzere antioksidan görevi görür

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü, bazı antioksidanları kansere bağlı serbest radikal hasarının azaltılmış insidansına bağlayan laboratuvar ve hayvan çalışmaları bulunmaktadır.

Antioksidan bakımından zengin yiyecekler şunları içerir:

 • yaban mersini ve ahududu gibi meyveler
 • koyu yapraklı yeşillikler
 • kabak ve havuç fındık ve tohumlar.

2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre, araştırmacılar, meyveler açısından zengin bir beslenmenin üst gastrointestinal sistem kanseri riskini azalttığını bulmuşlardır. Ayrıca sebzeler, meyveler ve lif açısından zengin bir diyetin kolorektal kanser riskini düşürdüğünü, lif bakımından zengin bir diyetin ise karaciğer kanseri riskini azalttığını buldular

Daha İyi Bir Ruh Hali

Bazı kanıtlar, beslenme ve ruh hali arasında yakın bir ilişki olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar yüksek glisemik yük ile beslenenlerde depresyon ve yorgunluk belirtileri artmış ve bunu tetiklediğini bulmuşladır . Yüksek glisemik yüke sahip bir beslenme, alkolsüz içecekler, kekler, beyaz ekmek ve bisküvilerde bulunanlar gibi birçok rafine karbonhidrat içerir . Sebzeler, bütün meyveler ve tam tahıllar daha düşük glisemik yüke sahiptir. Bir kişi depresyon belirtileri olduğundan şüphelenirse, bir doktorla veya ruh sağlığı uzmanıyla beslenmesi konusunda konuşması hastalığın tedavi sürecinde faydalı olabilir.

Daha iyi Bağırsak Sağlığı

Kolon, metabolizma ve sindirimde önemli roller oynayan doğal olarak oluşan bakterilerle doludur. Bazı bakteri türleri de kolona fayda sağlayan K ve B vitaminlerini üretir. Bu türler ayrıca zararlı bakteri ve virüslerle savaşmaya da yardımcı olur.

Lif içeriği düşük, şeker ve yağ oranı yüksek bir beslenme bağırsak mikrobiyomunu değiştirerek bölgedeki iltihaplanmayı artırır

Bununla birlikte, sebzeler, meyveler, baklagiller ve tam tahıllar açısından zengin bir beslenme, kolonda iyi bakterilerin gelişmesine yardımcı olan prebiyotikler ve probiyotiklerin bir kombinasyonunu sağlar

Spirulina ve Lif, kolayca erişilebilen bir prebiyotiktir ve baklagiller, tahıllar, meyveler ve sebzelerde bol miktarda bulunur. Ayrıca bağırsak kanseri ve divertiküliti önlemeye yardımcı olabilecek düzenli bağırsak hareketlerini de destekler

Geliştirilmiş Hafıza

Sağlıklı bir beslenme, biliş ve beyin sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Bir 2015 araştırmasına göre bilişsel gerileme ve karşı koruma çalışması demans konusunda aşağıda ki besinlerin faydalı olduğunu buldu.

 • D vitamini,
 • C vitamini
 • E vitamini
 • omega-3 yağ
 • asitleri flavonoidler ve polifenoller balık

Diğer diyetlerin yanı sıra, Akdeniz diyeti bu besinlerin çoğunu içerir.

Kilo Kontrolü

Orta derecede kilo, kronik sağlık sorunları riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Aşırı kilolu veya obezite, aşağıdakiler dahil çeşitli koşullar için risk faktörleridir:

 • kalp hastalığı
 • 2 tip diyabet
 • zayıf kemik yoğunluğu
 • bazı kanserler

Sebzeler, meyveler ve baklagiller de dahil olmak üzere birçok sağlıklı gıda, işlenmiş gıdalardan daha düşük kalorilidir. İşlenmiş gıdalardan arınmış sağlıklı bir beslenme, bir kişinin kalori alımını izlemeden günlük limitleri içinde kalmasına yardımcı olur.

Kilo yönetimi için diyet lifi özellikle önemlidir. Bitki bazlı yiyecekler bol miktarda diyet lifi içerir ve bu da insanların daha uzun süre tok hissetmelerini sağlayarak açlığı düzenlemeye yardımcı olur.

2018 yılında yapılan araştırmaya göre, lif ve yağsız proteinler açısından zengin bir beslenmenin, kalori alımını izlemeye gerek kalmadan kilo kaybına neden olduğunu buldular.

Diyabet Yönetimi

 • Sağlıklı bir diyet, diyabetli bir kişiye şu konularda yardımcı olabilir:
 • kan şekeri seviyelerini yönetmek
 • kan basıncını ve kolesterolü hedef aralıklarda tutmak
 • diyabet komplikasyonlarının önlenmesi veya geciktirilmesi
 • ılımlı bir kiloyu korumak

Şeker hastalığı olan kişilerin ilave şeker ve tuz içeren yiyecek alımlarını sınırlamaları hayati önem taşır. Ayrıca doymuş ve trans yağ oranı yüksek kızartılmış gıdalardan kaçınmayı da düşünmelidirler.

Güçlü Kemikler ve Dişler

Yeterli kalsiyum ve magnezyum içeren bir beslenme modeli, güçlü kemikler ve dişler için önemlidir. Kemikleri sağlıklı tutmak, osteoporoz gibi yaşamın ilerleyen dönemlerinde kemik sorunları riskini en aza indirebilir.

 • az yağlı süt ürünleri
 • Brokoli
 • Karnıbahar
 • lahana
 • kemikli konserve
 • balık
 • soya peyniri
 • baklagiller

Gıda üreticileri genellikle tahılları ve bitki bazlı sütleri kalsiyumla takviye eder. Magnezyum birçok gıdada bol miktarda bulunur ve en iyi kaynaklardan bazıları yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar ve tam tahıllardır.

İyi Bir Gece Uykusu

Uyku apnesi gibi çeşitli faktörler uyku düzenini bozabilir. Solunum yolları uyku sırasında tekrar tekrar tıkandığında ortaya çıkar. Risk faktörleri arasında obezite, alkol ve sağlıksız beslenme yer alır. Alkol ve kafein alımını azaltmak, bir kişinin uyku apnesi olsun ya da olmasın dinlendirici bir uyku kazanmasına yardımcı olabilir.

Gelecek Neslin Sağlığı

Çocuklar, sağlıkla ilgili davranışların çoğunu çevrelerindeki yetişkinlerden öğrenir ve sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıklarını modelleyen ebeveynler bunları aktarmaya eğilimlidir. Hazır ve paketlenmiş gıdalar tüketmek yerine evde yemek yemek de işe yarayabilir.

Araştırmacılar 2018’de aileleriyle düzenli olarak yemek yiyen çocukların evde daha az yemek yiyen akranlarına göre daha fazla sebze ve daha az şekerli yiyecek tükettiklerini buldu.

Ayrıca, bahçe işleri ile ilgilenen, yemek pişirmeye katılan çocukların sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapma olasılıkları daha yüksek olabilir.

Özetle Sağlıklı beslenmenin kalp hastalığı, felç, obezite ve tip 2 diyabet riskini azaltmak gibi birçok sağlık yararı vardır. Aynı zamanda bir kişinin ruh halini artırabilir ve ona daha fazla enerji sağlayabilir. Bir doktor veya diyetisyen, size daha sağlıklı beslenme konusunda destek sağlayabilir.

Yorum bırakın

0
SEPETİNİZ
 • Sepetinizde ürün bulunmuyor.