Spirulina Nedir ve Faydaları Nelerdir ?

14/11/2020 0 Yorum

Spirulina Nedir, insanların besin takviyesi olarak alabileceği bir mavi-yeşil alg türüdür. İnsanlar spirulina’yı mükemmel besin içeriği ve sağlık yararları nedeniyle süper bir gıda olarak görüyor. Kısacası Algophyco Spirulina bu günün ve geleceğin süper gıdasıdır. Neden süper gıda dendiğini aşağıda sizlere özetle açıklamaya çalışacağız.

Spirulina, yüksek protein ve vitamin içeriğine sahiptir, bu da onu vejetaryen veya vegan yaşam tarzını benimsemiş insanlar için mükemmel bir besin takviyesi yapar.

Araştırmalar , spirulina faydaları arasında antioksidan ve iltihapla mücadele özelliklerine ve ayrıca bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olma yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir. Aşağıda insanların diyetlerine spirulina kullanmalarına neden olacak 11 potansiyel sağlık yararını sizler ile paylaşmış olacağız.

1. Mükemmel bir beslenme profili oluşturur

Spirulina tüketmek, insanların diyetlerinde dikkate değer yan etkileri olmaksızın protein ve vitaminleri desteklemenin bir yoludur. Bir çorba kaşığı veya 7 gram (g) kurutulmuş spirulina şunları içerir :

 • 20 kalori
 • 4.02 g protein
 • 1.67 g karbonhidrat
 • 0.54 gr yağ
 • 8 miligram (mg) kalsiyum
 • 2 mg demir
 • 14 mg magnezyum
 • 8 mg fosfor
 • 95 mg potasyum
 • 73 mg sodyum
 • 0.7 mg C vitamini
 • 3.4 mg Çinko
 • Aynı zamanda tiamin, riboflavin, niasin, folat ve D, B-6, A ve K vitaminlerini içerir.

2. Kilo Vermek

İnsanlar, kullandıklarından daha az kalori alırlarsa genellikle kilo verebilirler. Spirulina, az miktarda tozda bol miktarda besin içeren yüksek besleyici, düşük kalorili bir besindir . Spirulina’yı diyete dahil etmek, insanların beslenmeden kilo vermelerine yardımcı olabilmektedir. 2016 da yapıla kontrollü bir çalışmanın sonuçlarına göre, spirulina’nın kilo yönetimine yardımcı olduğu, Çalışmada, aşırı kilolu ve 3 ay boyunca düzenli olarak spirulina yiyen insanlaın vücut kitle indeksi veya VKİ’de ciddi olarak iyileşme gösterdiği gözlenmiştir.

3. Bağırsak ve Sindirim Sisteminin İyileştirilmesi

Spirulina, hücrelerin sert, lifli duvarlara sahip olmadığı yapısı nedeniyle kolayca sindirilebilir. Ancak onu tüketmek bağırsak sağlığını iyileştirebilir mi? 2017 yılında yapılan bir araştırma , spirulina’nın yaşlanma sürecinde sağlıklı bağırsak bakterilerini koruyabileceğini öne sürüyor. Spirulina çok fazla lif içermez, bu nedenle diyete bağırsak açısından sağlıklı, yüksek lifli diğer yiyecekleri dahil etmek çok önemlidir.

4. Diyabet Yönetimi

Spirulina, diyabet semptomlarını yönetmenin bir yolu olarak umut vaat ediyor . Ancak doktorların önerebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Bir 2018 inceleme çalışması , spirulina takviyesinin insanların açlık kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğünü buldu. Yüksek açlık kan şekeri, tip 1 ve 2 diyabetli kişilerde yaygın bir sorundur. Bu, spirulina takviyelerinin insanların diyabeti kontrol etmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bu sonuçlar spirulina’nın tip 2 diyabet yönetimini desteklemek için bir gıda olarak umut verdiğini göstermektedir .

5. Kollestrolü Düşürmek

Spirulina almak kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir . Kolesterol, bir kişinin kanında bulunan ve tıp uzmanlarının kalp hastalığıyla ilişkilendirdiği sağlıksız bir yağdır . Bir 2016 sistematik derleme ve meta-analiz spirulina takviyeleri alarak kan lipitleri üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir.

Çalışmada spirulina’nın toplam kolesterolü önemli ölçüde düşürdüğü ve HDL – “iyi” – kolesterolü artırırken LDL – “kötü” kolesterolü düşürdüğü bulundu. Bir 2013 çalışması da bu sağlık iddiasını desteklemektedir. Araştırmacılar, her gün 1-5 gr spirulina almanın 3 ay sonra katılımcının toplam kolesterolünü düşürdüğünü buldu.

6. Kan Basıncını Düşürmek

Yukarıda tartışıldığı gibi spirulina kolesterolü düşürebilir ve ayrıca bir kişinin kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır . Küçük ölçekli bir 2016 çalışması ,

3 ay boyunca düzenli olarak spirulina yemenin, aşırı kilolu ve hipertansiyonu olan insanların kan basıncını düşürdüğünü buldu .

7. Kalp sağlığı ve Kalp hastalığını önleme

Yüksek tansiyon ve kolesterol seviyelerinin her ikisi de kalp hastalığıyla bağlantılıdır. Spirulina bu risk faktörlerinin ikisini de azaltabileceğinden, kalp hastalığını önlemeye yardımcı olması mümkün müdür?

Bir 2013 incelemesi , bu mavi-yeşil alglerin kalp hastalığını önlemede rol oynayabileceğini öne sürüyor. Bu, kolesterol düşürücü, iltihap önleyici ve antioksidatif etkilerinden kaynaklanıyor olabilir.

8. Metabolizmayı hızlandırmak

Spirulina almak bir kişinin metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olabilir. Daha yüksek bir metabolizma hızı, bir kişinin daha fazla enerjiye sahip olduğunu hissetmesine neden olabilir. Ayrıca her gün yaktıkları kalori miktarını artırabilir ve bu da kilo vermeye yardımcı olabilir.

Küçük ölçekli bir 2014 çalışmasında , günde 6 gr spirulina alan kişiler, kilo kaybı ve sağlıkla ilgili daha iyi yaşam kalitesinin yanı sıra faydalı metabolik etkiler yaşadılar. Bu çalışmadaki insanlar alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığına sahipti.

9. Alerji semptomlarını azaltmak

Bir kişinin polen, toz veya evcil hayvanlara alerjisi olduğunda burnunun içi şişebilir. Bu reaksiyona alerjik rinit denir . Spirulina‘nın bu durumun semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Bir 2013 çalışma spirulina burun rahatlatmak ki devletler iltihabı ve vücutta histamin azaltır. Bir plasebo ile karşılaştırıldığında , alerjik rinit semptomlarını azaltabilir, örneğin: burun akması hapşırma burun tıkanıklığı kaşıntı..

10. Antitoksik Eylem

Dünyanın belirli yerlerinde, insanlar kirli içme suyu ve diğer kirletici kaynaklardan zehirlenme riski altındadır. Erken araştırmalar , spirulina‘nın etkilenenleri tedavi etmek için bir yol sunabileceğini düşündürmektedir. İncelemenin yazarları, spirulina’nın kirletici zehirlenmesinin klinik tedavisi ile birlikte kullanılabilecek yararlı bir madde olabileceğini öne sürüyor.

11. Ruh sağlığını desteklemek

Bir 2018 araştırması Spirulina duygudurum bozukluklarının tedavisinde oynayabileceği potansiyel rolü vurgulamaktadır. Teori, spirulina’nın bir triptofan kaynağı olduğudur. Triptofan, serotonin üretimini destekleyen bir amino asittir.  Serotonin, ruh sağlığında önemli bir rol oynadığı bilinmektedir.

Depresyon ve anksiyete gibi belirli zihinsel sağlık sorunları olan kişilerde serotonin seviyeleri düşebilir. Sağlıklı serotonin düzeylerini korumak için triptofan takviyeleri almak, zihinsel sağlığı desteklemede rol oynayabilir.

Etkileşimler veya riskler var mı?

2014 yılında yapılan bir inceleme , spirulina’nın çoğu insan tarafından iyi tolere edildiğini ve bu nedenle herhangi bir önemli yan etkiye neden olmadığını belirtmektedir. Ancak bağışıklığı güçlendirdiği kesin olan Spirulina bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullananlar ile otoimmnum tedavisi görenlerde kullanılamaz.

Spirulina da dahil olmak üzere yeni bir besin takviyesi almadan önce bir doktorla herhangi bir ilaç etkileşimini kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Özetle İlk araştırma, spirulina almanın aşağıdakileri iyileştirebileceğini gösteriyor:

 • kilo kaybı
 • bağırsak sağlığı
 • diyabet yönetimi
 • tansiyon
 • kolesterol
 • kalp hastalığı riski
 • metabolizma hızı
 • alerji semptomları
 • ruh sağlığı

Yorum bırakın

0
SEPETİNİZ
 • Sepetinizde ürün bulunmuyor.